Országok, amelyek kikerültek a Grand Prix körforgásából (2. rész) - Salakpor

Friss hírek

Home Top Ad

Post Top Ad

Responsive Ads Here

2020. január 26., vasárnap

Országok, amelyek kikerültek a Grand Prix körforgásából (2. rész)

Az egyéni világbajnoki szériát az idei évben hét országban bonyolítják le, melyek közül mindössze egy, Oroszország fog debütálni. Az elmúlt években azonban olyan országokba is ellátogatott a széria, mint Norvégia, Finnország vagy Új-Zéland. Cikkem második részében folytatom az első rész kronologikus sorrendjét, bemutatom azon helyszíneket, amelyek lekerültek a GP-s térképről. 
A Finn Nagydíj helyszíne: Tampere. Fotó: SpeedwayGP.com
Idén hét országban, tíz fordulóban bonyolítják a világbajnokságot: hármat Lengyelországban (Varsó, Wrocław, Torun), kettőt Svédországban (Malilla, Hallstavik) illetve egyet-egyet Csehországban (Prága), Németországban (Teterow), Dániában (Vojens), Nagy-Britanniában (Cardiff) és a debütáló Oroszországban (Togliatti). Az 1995-ös Grand Prix indulás óta 15 országba látogatott el a sorozat, íme a lista azokról az országokról, melyek kikerültek a vérkeringésből:

Finnország – Tampere (2014-2015)
A Mikulás szülőföldje 2019-ig (a SON togliatti debütálásáig) az utolsó új ország volt a GP térképén. 2014-ben a tamperei atlétikai stadiont alakították át salakmotor pályává, ami igen szokatlanra sikeredett. Az ovál egyenesi hosszúra sikeredtek, míg a kanyarok eléggé szűkösek voltak. A versenyek nem voltak túl izgalmasak, míg a pálya felülete elég korán gödrösödni kezdett. A nagydíjakon inkább csak lézengtek a szurkolók, így két GP után ki is került a kalendáriumból. Először Matej Zagar majd Nicki Pedersen diadalmaskodott.

Ausztrália – Sydney (2002), Melbourne (2015-2017)
Az első ausztrál nagydíjat 2002-ben rendezték Sydneyben, ahol Greg Hancock diadalmaskodott a 400 méteres épített pályán. A második helyen Scott Nicholls végzett, míg a harmadik helyen Jason Crump zárt. A tervezett versenynaptár szerint a széria 2003-ban visszatért volna a kenguruk földjére, ám a visszatérésre 13 évet kellett várni. 2015-ben megtört a jég, s az ultramodern, 53 ezer férőhelyes melbourne-i Etihad Stadium 5 éves megállapodást írt alá a BSI-al. A nagydíjat akkor Greg Hancock nyerte, míg a döntőben Jason Doyle bukott óriásit. 

Doyle a következő évben sem volt szerencsés, hiszen vezette az összetett tabellát, amikor Torunban bukott, s így nemcsak vb-s álmai foszlottak szét, de kihagyni kényszerült a hazai GP-jét is. A szerencse ekkor Chris Holder mellé állt, aki első ausztrálként nyert otthon. 2017-ben eljött Doyle ideje, s nemcsak, hogy megnyerte a nagydíjat, de be is húzta a világbajnoki címet. A szerződés 2018-ra és 2019-re is érvényes volt, míg év elején a versenynaptárban is szerelt az Ausztrál Nagydíj, ám később mégis lemondták.

Lettország – Daugavpils (2006-2009, 2013-2015, 2017)
Összesen nyolc alkalommal látogatott a GP mezőnye Lettországba, Daugavpils városába. A 2006-os debütáló versenyen Greg Hancock diadalmaskodott majd 2007-ben és 2008-ban két ausztrál, Leigh Adams és Jason Crump állhatott a dobogó legfelső fokára. Az ekkori négy éves időszak utolsó lett GP-jét ismét Hancock húzta be, majd a 2013-as visszatérés idején is az amerikai állhatott a lett nagydíj dobogójának a tetejére. 2014-ben eredetileg a lett főváros, Riga rendezhette meg volna a vb fordulót, ám a heves esőzések és a pálya állapota miatt az összecsapást elhalasztották, s másnap Daugavpilsban pótolták. 

Ekkor történt meg az az incidens is, amikor Darcy Wardot megszondáztatták, s mivel a teszt pozitív eredménnyel zárt így később emiatt eltiltották. A 2014-es versennyel lengyel dominancia kezdődött, hiszen akkor Krzysztof Kasprzak nyert majd 2015-ben Maciej Janowski, míg 2017-ben Piotr Pawlicki diadalmaskodott. A lett helyszín sajnos idén sem szerepel a versenynaptárban, ám idén a Speedway of Nations elődöntőjét viszik Daugavpilsba.

Szlovénia – Krsko (2002–2009, 2013, 2015-2019)
A magyar szurkolók egyik közkedvelt helyszíne, a szlovéniai Krsko összesen 14 alkalommal adott otthont az egyéni világbajnoki szériának. A 2003-as Szlovén Nagydíjon Tihanyi Sándor is indulhatott szabadkártyásként, aki akkor 2 pontot gyűjtött. Matej Ferjan 2002-ben Grand Prix-sként húzhatta a gázt a Szlovén Nagydíjon, míg 2006-ban szabadkártyával is bizonyíthatott, s akkor 3 pontig jutott. A krskoi versenyek győztesei a britek kivételével minden nagy salakos nemzet szerepel, hiszen Gollob, Hampel, Dudek és Zmarzlik révén 4x örülhettek a lengyelek, Pedersen (2x) és Kildemand révén 3x a dánok, Rickardsson révén 2x a svédek, Sullivan és Adams révén 2x az ausztrálok míg Sayfutdinovnak, Hancocknak és Vaculiknak köszönhetően orosz, amerikai és szlovák győzelem is született a Matija Gubec Stadionban. 

A versenyekre általánoságban elmondható, hogy mindig sokan látogattak ki, ám a pálya sokszor nem tette lehetővé az izgalmas csatározást. A helyi szervezők az elmúlt években mindent megtettek a felület javítása érdekében, ám Krsko kikerült a 2020-as versenynaptárból. A szlovén helyszín azonban így is nagy versenyt rendezhet idén, hiszen június 6-án egyéni Európa-bajnoki Challenget bonyolíthatnak le.

Nektek melyik állomás fog legjobban hiányozni az idei GP-s versenynaptárból? 

Forrás: saját / Wikipedia / Sportowefakty.pl

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.

Post Bottom Ad

Responsive Ads Here